Sinema Salonu Yapımı

Toplu kullanım alanlarından sinema salonları konferans salonu olarak kabul etmeyen ama o tarzda kurulmuş bir salondur. Kullanılan ekipmanların farklılıklarından dolayı o kategori içerisinde anılmamaktadır. Sinema salonu yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sinema salonlarının kamuya açık ortak paylaşım alanları olmasıdır. İnsanların bir arada bir etkileşim halinde oldukları bilinerek tasarım yapılmalıdır.Sinema salonu kurulumunda dikkat edilmesi gereken en büyük konu yaşam alanıdır. Kişisel alanın detaylı bir şekilde hesaplanması ve salonun kaç kişilik olacağı dikkate alınması gerekmektedir. Kişisel alan olarak belirlenen alan 60 cm civarındadır ve bu alan kişilerin özel olanı olarak geçmektedir.

Sinema salonlarının temelinde karanlık bir ortamda, yönlendirecek birileri olmadan 90 saniye içerisinde rahat bir şekilde salonu boşaltabiliyor olması gerekmektedir. Yönlendirme levhası olarak kullanılan levhalar salonun her yerinden görünebilecek şekilde konumlandırılmalıdır ve elektriğe bağımlılık duymaması gerekmektedir. Ayrıca havalandırmanın kişisel olarak değil sistemle kontrol edilip ayarlanması gerekmektedir. Sinema salonu yaparken alan seçiminin büyük bir önemi yoktur. Kaliteli ürünlerle her alana sinema salonu kurulumu yapılabilmektedir. Alanın hiçbir önemi yoktur demiyoruz fakat kaliteli ürün ve uygulamalar sayesinde ayırdığınız bütçeyle doğrudan etkilenerek kurulum sağlanır.

Sinema salonu alanının çatı katında, bodrumda veya kat arasında olmasının ses ve su yalıtımları dışında hiçbir ürün veya uygulamaların özelliklerini değiştirmez.Sinema Koltuğu Seçimi Konferans salonu koltuklarının isimlendirilmesinde kullanıldıkları alan baz alınır. Bol seçeceğin içinde bir birinden pek farkı yokmuş gibi görünen bu koltukların içerisinden işinize en çok yarayanı belirlemek için mutlaka yardım almanız gerekmektedir.

Konferans koltuğu yapımı  firmaları bütçelerini düşündükleri için bu konuda yanlış yönlendirmeler yapabilmektedirler o yüzden işinde uzman ve kendisinden çok müşterisini düşünen kişilerle çalışmak gerekmektedir. Belirtmemiz gerekiyor ki seçeceğiniz koltuk sinema salonunuzda vereceğiniz hizmetin kalitesini belirlemektedir. Sinema koltuklarının en büyük özelliklerinden birisi yan konsolda bulunan bardaklık kısmıdır, ayrıca insanların rahat oturabilmesi için yumuşak ve dik konumda durması gerekmektedir. Çift kişilik koltukların kullanımının arttığı bu dönemlerde onların ve tekli koltukların diziliminin ve dizaynın tecrübeli firmalar tarafından hazırlanmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sinema Salonunda Tercih Edilecek Diğer Ekipmanlar:

Zemin Yükseltme: Tıpkı konferans salonları gibi sinema salonlarının da zemin yükseltme kullanmaları gerekmektedir. Zemin yükseltme sayesinde en arkada oturan kişinin bile ekranı net bir şekilde görmesi sağlanmaktadır.Akustik: Sinema salonları ses bakımından en çok dikkat edilmesi gereken salonlar arasındadır. Bu sebeple duvarların, duvar panellerinin ve tavanın gerekli işlemleri görmesi gerekmektedir.

Ses ve Aydınlatma Sistemleri: Sinema salonlarında rahatsız etmeden en yüksek sesi vermek gerekmektedir bu yüzden kaliteli ürünlerin tercih edilmesi sesin daha net bir şekilde insanlara ulaşmasını sağlamaktadır. Güçlü mikrofonla desteklenen ses sistemleri istediğiniz kaliteyi müşterilerinize sunmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde aydınlatma içinde gelişmiş teknolojiden yardım alınmalı ve zamanlanmış aydınlatmalar kullanılmalıdır.


  • Referans 3
  • Referans 4
  • Referans 2
  • Referans 1
  • Konferans Koltuğu
  • konferans koltukları
  • konferans salonu yapımı